Jesteś uzależniona od seksu? Lecz się!

Autor: Justyna Krzyśków/Dziennik Zachodni

Data publikacji: 05.03.2012 09:43

Liczba odwiedzin: 1546

Tagi: uzależnienia, jak leczyć uzależnienia, pracoholicy, seksoholicy, uzależnienie od seksu, uzależnienie od pracy, zdrowie, rotator

Wysyłasz tysiące SMS-ów dziennie? Spędzasz kilkanaście godzin dziennie serfując w sieci? Nie możesz się powstrzymać przed podrywaniem? To może już być uzależnienie, z którego powinnaś się leczyć. I jest już taka możliwość.

Istnieją różne rodzaje uzależnień.
 
Istnieją różne rodzaje uzależnień.
fot. shutterstock

Darmowe terapie skierowane do pracoholików, zakupoholików, a nawet seksoholików, od początku marca prowadzone są w Zabrzu, Siemianowicach Śląskich, Gliwicach, Tarnowskich Górach, Sosnowcu i Częstochowie. Kuracja nietypowych uzależnień będzie możliwa dzięki pieniądzom z Ministerstwa Zdrowia. Do województwa śląskiego trafiło 360 tys. zł.

Eksperci mówią, że uzależniamy się od zawsze. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez kawy, alkoholu i papierosów.

Ostatnie lata przyniosły jednak zupełnie nowe nałogi. W przypadku zachowań takich jak zakupy, korzystanie z telefonu komórkowego czy też internetu pojawia się pytanie, w którym momencie nawyk staje się chorobą?

Damian Zdrada, dyrektor Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowcu, podkreśla, że w każdym przypadku pojawia się punkt graniczny. Kiedy? Gdy zjawiska negatywne zaczynają górować nad przyjemnością, jaką daje nam uzależnienie.

- Dobrym przykładem są tutaj gry komputerowe. Najczęściej uzależniają się od nich mężczyźni pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. Wirtualny świat jest dla nich ucieczką przed rzeczywistością. Niestety, często kończy się to utratą pracy lub rodziny - dodaje Damian Zdrada.

Coraz większą skalę przybiera również erotomania. Istnieją spekulacje, że uzależnieni od seksu stanowią nawet 5 proc. populacji na całym świecie.

Zapytaliśmy Lecha Cierpioła, dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich, czym charakteryzuje się seksoholizm. - Uzależnieni od seksu prowadzą podwójne życie seksualne. Zazwyczaj seksoholicy uciekają w internet i strony pornograficzne. Wbrew pozorom, tego typu uzależnienie nie kończy się tylko na przysłowiowych skokach w bok - tłumaczy Lech Cierpioł. W sieci jest tanio i bezpiecznie. - A prostytutka może zarazić HIV, a i sporo kosztuje - dodaje Lech Cierpioł.

Rozmowa z Anną Kumorek, psychologiem z Ośrodka Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu

- Zakupoholizm, pracoholizm i inne egzotycznie brzmiące uzależnienia - czy to symbol naszych czasów?

- Problemem naszych czasów na pewno jest uzależnienie od zakupów i kredytów. Staje się coraz powszechniejsze. Bierzemy kredyt, gdyż brakuje nam pieniędzy na codzienne życie, za chwilę okazuje się, że brakuje nam na spłatę długu, więc bierzemy kolejny kredyt. Z czasem przybiera to wręcz formę przymusu. Czujemy napięcie, które rozładować możemy tylko przez zaciągnięcie kolejnej pożyczki.

- Kiedy tak naprawdę możemy mówić o chorobie?

- Uzależnienie zaczyna się wówczas, kiedy tracimy kontrolę. Pojawia się wtedy poczucie winy, złości na samego siebie, brak opanowania. Rodzina zauważa, że bliska osoba się izoluje i zaniedbuje swoje obowiązki. Zazwyczaj choroba powoduje poważne straty. W przypadku zakupów czy kredytów są to potworne zadłużenia.

- Jak leczy się osobę uzależnioną?

- Szukamy przede wszystkim źródła problemu. Przyglądamy się dzieciństwu osoby chorej i jej funkcjonowaniu w społeczeństwie. Staramy się głównie nauczyć uzależnionego kontroli. Pomocne w tym wypadku mogą być różne metody relaksacyjne, które pomagają pozbyć się napięcia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Najnowsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.