Prawdziwy kominek - nie tylko dekoruje wnętrze, ale i je ogrzewa

Autor: mu (Dziennik Zachodni)

Data publikacji: 08.03.2012 13:32

Liczba odwiedzin: 3266

Tagi: urządzone, salon, kominek, prawdziwy kominek, kominek na drewno, kominek z otwartą komorą spalania, kominek z zamkniętą komorą spalania, kominek w domu, pomysły, wnętrze

W okresie krótkotrwałych spadków temperatury nie opłaca się włączać ogrzewania centralnego lub podłogowego. Warto wówczas korzystać z kominka. Także podczas dużych mrozów możemy dogrzać nim dom. Ale kominek może też pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną. Wtedy rozpalamy w nim ogień na specjalne okazje.

Prawdziwy kominek - nie tylko dekoruje wnętrze, ale i je ogrzewa
 
Prawdziwy kominek - nie tylko dekoruje wnętrze, ale i je ogrzewa
fot. Shutterstock

Decyzję o postawieniu prawdziwego kominka, w którym pali się żywy ogień, najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Jeśli chcemy wybudować kominek w już istniejącym domu, to przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu, musimy pamiętać, że podstawowym warunkiem pozwalającym na postawienie kominka, jest odpowiedni komin umożliwiający odprowadzanie spalin. Jego minimalne wymiary to 20 x 20 cm przy wysokości co najmniej 4 m, ale zawsze trzeba uwzględnić zalecenia producenta dotyczące zainstalowanego modelu.

Kominek można zamontować nie tylko w domu jednorodzinnym, ale również w starym budynku ogrzewanym dotychczas piecami kaflowymi, kotłem węglowym. Nie można natomiast postawić go w bloku.

Czytaj także: Blask i ciepło, bijące z płonącego kominka, potrafią wyczarować jedyną w swoim rodzaju, przytulną atmosferę

W domu z kominkiem mieszka się zdrowiej. Domowe palenisko wprawia bowiem w ruch powietrze, co powoduje naturalną wentylację i poprawia klimat pomieszczenia, a widok płonącego ognia wpływa kojąco na domowników. Kominki znano już w starożytnym Rzymie, ale rozpowszechniły się dopiero w XII wieku, przede wszystkim w zachodniej i południowej Europie. Formy kominków zmieniały się na przestrzeni wieków, zawsze jednak należał on do najbardziej dekoracyjnych elementów wnętrza, wokół którego koncentrowało się życie towarzyskie i rodzinne.

Najstarsze kominki były olbrzymie, ponieważ służyły do ogrzewania i gotowania. Z czasem praktyczna funkcja kominków zaczęła stopniowo zanikać, ustępując miejsca dekoracyjnej.

Czytaj także: Kominek to nie tylko alternatywne źródło ciepła w domu, ale też niebanalny element aranżacji

Dziś kominki mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Otwarta komora spalania ułatwia uzupełnianie paliwa i przegarnięcie paleniska. Pozwala też obserwować „żywy” ogień. Jednak sprawność cieplna takich kominków nie przekracza 20 proc. Zamknięta komora spalania (z żaroodporną szybą) sprawia, że w większym stopniu możemy kontrolować proces spalania paliwa. Dlatego tak popularne stały się wkłady kominkowe. Ich sprawność cieplna sięga 80 proc.

Źródło: Prawdziwy kominek - nie tylko dekoruje wnętrze, ale i je ogrzewa, z serwisu Aranżacja wnętrz, wnętrza, aranżacje, architektura, wyposażenie wnętrz, porady

Komentarze (6)

 • zołza (gość)

  zołza (gość)

  29.10.14, 13:58

  ale ładny...ja jednak mam marzenie żeby mieć taki,wlasnie sie buduje i juz upatrzyłam sobie coś takiego http://www.castorama.pl/inspiracje-porady-design/boazeria-angielska-i-jej-zalety.html przepiekny! zawsze o takim marzylam...

  Zgłoś

 • meme (gość)

  meme (gość)

  20.09.12, 09:53

  to taki drobnoziarnisty tynk mineralny który imituje prawdziwy kamień. z tego co wiem żeby ładnie wyglądał i był trwały trzeba konkretnych umiejętności w kładzeniu takich struktur. sporo prac związanych z wykończeniem domu robił mąż i znajomi , ale położenie farby strukturalnej powierzyliśmy fachowcowi.

  Zgłoś

 • Magdalena (gość)

  Magdalena (gość)

  31.08.12, 08:26

  A co to jest ten trawertyn? Maluje się tym tak jak farbą? Bo szukam jakiegoś alternatywnego rozwiązania dla zwyklych farb, właśnie myślę nad kompletną przemianą mojego salonu. Ile taka przyjemność w magnacie kosztuje i czy do położenia potrzebny jest profesjonalny malarz czy może wystarczy mój mąż, który średnio się na tym zna, ale dwa pokoje już w domu pomalował... ;)

  Zgłoś

 • meme (gość)

  meme (gość)

  29.08.12, 16:08

  mam wreszcie wymarzony dom i wymarzony kominek w salonie. żeby było bardziej stylowo ściana przy której jest kominek została pokryta strukturą dekoracyjną z Magnata. położyliśmy trawertyn. pięknie wygląda, jak prawdziwy kamień.

  Zgłoś

 • 11.03.12, 22:24

  Komentarz usunięty

 • 11.03.12, 22:24

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Najnowsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.