Włącz tatę do opieki nad maluchem

Autor: Falvit mama

Data publikacji: 19.12.2011 11:29

Liczba odwiedzin: 2120

Tagi: mama, porady, rola ojca, opieka ojca nad dzieckiem, urlop tacierzyński, urlop ojcowski, opieka nad niemowlęciem, podział obowiązków

Po porodzie część mężczyzn odczuwa odrzucenie. Kobieta zajęta niemowlęciem, ucząca się nowej roli, skupiona na jego potrzebach może mniej uwagi poświęcać swemu mężczyźnie. Jak temu zapobiec? Próbować wciągnąć mężczyznę po partnersku do obowiązków domowych!

Ustawodawca wyszedł naprzeciw tej potrzebie i od kilku lat tata ma możliwość przejścia na dwutygodniowy urlop ojcowski. Dodatkowo i niezależnie od urlopu ojcowskiego, po wykorzystaniu przez mamę 14 tygodni jej urlopu, resztę może przejąć tata.

Już od pierwszego dnia życia dziecka tata może wykonać wiele ważnych czynności
 
Już od pierwszego dnia życia dziecka tata może wykonać wiele ważnych czynności
fot. Shutterstock

Nie bez powodu tata może objąć opiekę nad maluchem dopiero po 14 tygodniach – na początku bowiem związek mamy z oseskiem jest niemal symbiotyczny. Karmienie na żądanie sprawia, że mama jest niemal na każde zawołanie dziecka i trudno jest ją w tym zastąpić. Warto uszanować odmienność ról uwarunkowaną biologicznie i nie starać się na siłę udowadniać, że mama to jest to samo co tata! Oboje rodziców jest tak samo ważnych dla malucha, ale ich role są odmienne.

Dlatego spróbujcie pomyśleć wraz z partnerem, jakie obowiązki naturalnie może on przejąć. Tata, który od początkowych chwil będzie uczestniczył w życiu malucha, będzie gotowy do przyjęcia opieki nad nim po 14 tygodniach – jeśli taka będzie oczywiście Wasza decyzja.

Czytaj także: Poród rodzinny - przygotuj swojego partnera

Zacznijcie od początku

Już od pierwszego dnia życia dziecka tata może wykonać wiele ważnych czynności: pomóc zmęczonej mamie w przewijaniu, pielęgnować pępek, pod okiem pielęgniarek nauczyć się kąpieli noworodka. Dobrze, kiedy wieczorna kąpiel stanie się codziennym rytuałem bliskości taty i dziecka. Może być ona także początkiem wieczornego rytmu malucha: kąpiel z tatą, karmienie z mamą i potem wspólne układanie do snu. Bo śpiewać, opowiadać bajki i czytać maluchowi można od pierwszego dnia!

Po powrocie do domu ze szpitala tata może również spróbować radości początkowo krótkich spacerów z dzieckiem. Na początku zapewne mama będzie karmić maleństwo piersią poznając jego rytm spania i czuwania. Z czasem tata może karmić malucha butelką z odciąganym mlekiem mamy.

Robię co lubię!

Starajcie się tak dzielić obowiązkami, żeby każdy robił to, co lubi, tak aby przebywanie z dzieckiem było przyjemnością, a nie ponurym obowiązkiem. Wszyscy znani ci tatusiowie kąpią swoje maluchy, a twój partner tego nie cierpi? Nie zmuszaj go do tego, bo skutek – to gwarantowane – będzie odwrotny. Zaobserwujcie wspólnie, co sprawia mu naprawdę radość – może spacery, może łaskotanie, może chwile na przewijaku – i te czynności niech wykonuje tata.

Swoimi obowiązkami dzielcie się elastycznie: tata umówił się z kolegami na kibicowanie Realowi Madryt akurat w porze kąpieli – pozwól mu na to! Wróci zadowolony i przejmie nocne karmienie o 3 w nocy.

Zobacz też: Komu powierzyć opiekę nad dzieckiem?

Chwal tatę!

Uwaga na koniec – koniecznie chwal tatę! Być może uważasz, że nikt lepiej niż ty nie nakarmi, nie ubierze, nie ukołysze i nie przewinie malucha. Pozwól jednak swojemu partnerowi robić coś po swojemu i chwal go! Pamiętaj – on tak samo jak ty kocha brzdąca, robi wszystko tak jak potrafi najlepiej, dlatego niepotrzebnymi uwagami możesz go zniechęcić.

Źródło: falvitmama.pl

Komentarze (5)

 • kagus (gość)

  kagus (gość)

  09.06.12, 15:57

  Szukasz pomysłu na wakacje??? U nas znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert wypoczynku w całej Polsce. KAgus.pl to darmowa możliwość dodawania ogłoszeń na ogólnopolskim serwisie w wielu kategoriach w tym również turystyka i wakacje a tam pensjonaty, hotele, agroturystyka, pokoje i wiele innych. Zachęcamy do umieszczenia swojego ogłoszenia i reklamy w serwisie www.kagus.pl

  Zgłoś

 • Sara (gość)

  Sara (gość)

  31.01.12, 22:50

  www.blogrozwodnika.wordpress.com

  Zgłoś

 • 25.01.12, 14:11

  Komentarz usunięty

 • 25.01.12, 14:04

  Komentarz usunięty

 • 25.01.12, 14:03

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Najnowsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.